اشتراک گذاری

نوشته شده در تاریخ: 1403/3/16    کد خبر: 15727579   در دسته بندی استانها نوشته شده توسط نورالله جویا
زمان تقریبی مطالعه: 6  دقیقه

عضو شورای اسلامی کار مجتمع دخانیات استان اصفهان

یک هزار تنباکو کار اصفهانی از کار بیکار شدند

یک هزار تنباکو کار اصفهانی از کار بیکار شدند

  عضو شورای اسلامی کار مجتمع دخانیات استان اصفهان گفت: با طرح دعوی شرکت عمران بهارستان مبنی بر مالکیت زمین مرکز تحقیقات کشاورزی تنباکو اصفهان ، این مرکز به محل تعارض و کشمکش‌های بلاضرور و مخرب تبدیل شده که آینده یک هزار کشاورز تنباکو کار در اصفهان را با تهدید جدی مواجه کرده است .

به گزارش گروه اقتصادی صدای جویا به نقل از مرکز تحقیقات، علی بهمنی در این ارتباط  اظهار داشت: مرکز تحقیقات کشاورزی تنباکو اصفهان قدمتی بیش از 30 سال دارد که محل اشتغال بالغ بر یک هزار کشاورز  است  و همچنین چند هزار تنباکو کار در کشور از نتایج تحقیقات مرکز در رشد کمی و کیفی عملکرد محصول منتفع میگردند  که امروز با طرح دعوی واهی شرکت عمران بهارستان با تهدیدات جدی روبرو ساخته است.

وی بیان داشت: این ملک مورد معارضه از یک سو اصلی‌ترین محل پژوهش در حوزه تنباکو بوده و از سوی دیگر مرجع تأمین نشا برای کشاورزان است .

عضو شورای اسلامی کار مجتمع دخانیات استان اصفهان گفت: باتوجه‌به مستندات متقن ارائه شده و بررسی‌های به‌عمل‌آمده محل مرکز تحقیقات کشاورزی تنباکوی اصفهان واقع در منطقه مرغ گچی، بیست سال قبل از صدور سند مالکیت محل مذکور به نام دولت به نمایندگی شرکت عمران شهر جدید بهارستان به اداره کل دخانیات استان واگذار شد. بر این‌ اساس، شورای اداری استان به‌صراحت متعهد به اختصاص ۷ هکتار زمین برای انبار و مرکز تحقیقات تنباکو از طریق کمیسیون ماده ۳۲ استان در قبال واگذاری قسمتی از ملک دخانیات استان به مرکز توان‌بخشی شهید مطهری شد. 

وی ادامه داد: از همین رو، ملک مزبور معوض واگذاری قسمتی از ملک اداره کل دخانیات به بنیاد شهید استان قلمداد می‌شود. ازآنجاکه ضوابط واگذاری اراضی ملی و منابع طبیعی از طریق ماده ۳۲ نخست در قالب اجاره و سپس واگذاری و انتقال مالکیت امکان‌پذیر بوده، لذا در زمان واگذاری محل موصوف، قرارداد اجاره دوساله فی‌مابین اداره کل دخانیات استان و وزارت جهاد کشاورزی منعقد می‌شود.

بهمنی اعلام کرد: بعد از اتمام مدت قرارداد با لحاظ انجام اقدامات مالکانه از سوی دخانیات استان مشتمل بر ایجاد دیوار و حصار در اطراف زمین، احداث اعیانی، غرس اشجار، حفر چاه آب و اخذ انشعاب برق صنعتی و استفاده به‌عنوان خزانه نشا و مزرعه آموزشی، اداره کل دخانیات به‌دفعات از منابع طبیعی استان پیگیر انتقال رسمی ملک می‌شود ولیکن به دلیل عدم صدور سند مالکیت اراضی ملی منطقه کبوترآباد (مرغ گچی) اخذ سند مالکیت مرکز تحقیقات تنباکو فراهم نگردید. 

وی گفت: پس از صدور سند مالکیت ۴۵ هکتار از اراضی ملی منطقه یادشده به نام دولت به نمایندگی اداره کل منابع طبیعی استان در سال ۱۳۸۳، ستاد مستندسازی وزارت جهاد کشاورزی با انتقال رسمی محل مرکز تحقیقات به متراژ ۷۳ هکتار به شرکت دخانیات ایران موافقت می‌نماید و با صدور گواهی بند «د» ماده ۲۶ آیین‌نامه اموال دولتی، دخانیات استان عملیات ثبتی صدور سند مالکیت مرکز یادشده را از اداره ثبت غرب اصفهان پیگیری می‌کند.

این عضو شورای اسلامی کار مجتمع دخانیات استان اصفهان گفت: عملیات ثبتی در مرحله پیش‌نویس سند مالکیت به دلیل ورود شورای حفظ حقوق بیت‌المال استان متوقف و با توجیه خصوصی‌شدن شرکت دخانیات از صدور سند مالکیت به نام شرکت مذکور جلوگیری و سند مالکیت محل مرکز تحقیقات کشاورزی تنباکوی اصفهان که تنها مرکز تحقیقات تنباکوی کشور است در تاریخ شش آذرماه سال 1395 به نام دولت به نمایندگی شرکت عمران شهر جدید بهارستان صادر شد و شرکت مذکور به استناد همین سند بلافاصله اقدام به طرح دعوی خلع‌ید و قلع‌وقمع مستحدثات و مطالبه اجرت‌المثل و سپس دعوی تخلیه در مرجع قضایی می‌نماید که منجر به حکم تخلیه محل مرکز مزبور شد.

وی یادآور شد: حق اداره کل دخانیات استان در محل مرکز تحقیقات کشاورزی واگذاری قریب به ۱۸۰۰۰ مترمربع ملک ارزشمند و ذی‌قیمت اداره یادشده در خیابان کمال اسماعیل شهر اصفهان به بنیاد شهید است که مالکیت همین قسمت طی سنوات ۱۳۹۱ لغایت ۱۳۹۳ و بعد از آن به استثنا گواهی بند «د» ماده ۲۶ آیین‌نامه اموال دولتی از شرکت دخانیات سلب و به دولت به نمایندگی وزارت دارایی (به‌عنوان امین اموال دولت) با حق استفاده ۹۹ساله بنیاد شهید منتقل شد.

بهمنی خاطرنشان کرد: در استان حدود چند صد نفر تنباکوکاران از نشاء     آن  منتفع و حدود چند هزار تنباکو کار در کشور از نتایج مرکز  در ارتقاء سطح کمی و کیفی و افزایش عملکرد و نهایت افزایش درامد منتفع میگردند.


مرتبط با جغرافیای اصفهان با کلید # #سیگار #تنباکو #ایران #اصفهان #جویا #دخانیات
ما را دنبال کنید:
+