اشتراک گذاری

نوشته شده در تاریخ: 1403/3/18    کد خبر: 15727583   در دسته بندی سیاسی نوشته شده توسط نورالله جویا
زمان تقریبی مطالعه: 13  دقیقه

امام‌جمعه بدره تاکید کرد:

اهتمام ویژه مسئولان نسبت به حل مسائل و مشکلات محیط‌بانان شهرستان بدره

اهتمام ویژه مسئولان نسبت به حل مسائل و مشکلات محیط‌بانان شهرستان بدره

  امام‌جمعه بدره گفت: مسئولان استان ایلام و نماینده مردم شهرستان بدره در مجلس شورای اسلامی نسبت به حل مسائل و مشکلات اداره محیط‌زیست و محیط‌بانان شهرستان بدره اهتمام ویژه داشته باشند.

به گزارش رسانه خبری صدای جویا از ایلام، حجت الاسلام محسن دانیاری در خطبه های این هفته نماز جمعه شهرستان بدره با تاکید و رعایت تقوای الهی اظهار کرد: یکی از موارد رعایت تقوا پرداخت زکات است. زکات حق فقرا در مال ثروتمندان است.

وی درباره کارآمدی ولایت فقیه در جمهوری اسلامی ایران گفت: ملت بزرگ ایران از مرحله اثبات عبور کردند تحلیلی کوتاه بر برخی وجوه‌ کارآمدی ولایت فقیه در جمهوری اسلامی ایران ۱. کارآمدی ولایت فقیه در فرایند قیام و طراحی و تأسیس نظام جمهوری اسلامی ایران یکی از نمودهای برجسته‌ی کارآمدی ولایت فقیه را می‌توان در نقش ولیّ فقیه در طراحی و تأسیس نظام اسلامی در جهان امروز دانست.

امام جمعه بدره تصریح کرد: نقش ولی فقیه در تداوم سیاست‌های نظام اسلامی و تعیین اصول بنیادین کشور تغییر و تحول دولت‌ها و قوای مجریه و مقننه در بازه‌های زمانی مختلف، امری طبیعی در نظام‌های مردم‌سالار است. گردش قدرت بین جناح‌های مختلف سیاسی کشور و گرایش به سیاست‌های مختلف اقتصادی، سیاسی و فرهنگی در صورت نبودن مسیر و اصول مشترک، می‌توانست باعث عدم تداوم انقلاب اسلامی باشد. بدین جهت است که در اصل ۱۱۰ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تعیین سیاست‌های کلان نظام جمهوری اسلامی ایران در قالب اعلام اصول سیاست‌های مختلف اقتصادی، سیاسی و فرهنگی بر عهده‌ی ولیّ فقیه گذاشته شده است.

وی بیان داشت: نمونه‌ی بارز چنین نقشی را می‌توان در تدوین و ابلاغ سند چشم‌انداز جمهوری اسلامی ایران دانست که مسیر کلان ۲۰ ساله‌ی کشور را تعیین نموده و مانع از انحراف مسیر حرکت، ترقی و پیشرفت در جامعه می‌گردد.

حجت الاسلام دانیاری ادامه داد: در برخی انحرافاتی که می‌خواستند ایجاد کنند مانند سند ۲۰۳۰ یا برجام ۲ و ۳ رهبر معظم انقلاب قاطعانه ایستادگی کردند. رؤسای جمهوری که شما می‌دانید منحرف شدند و از مسیر انقلاب خارج‌شدن اما هدایت های حکیمانه ولی فقیه موجب شد اگرچه حرکت کُند شد ولی منحرف نشد.

وی گفت: کارآمدی ولایت فقیه در ایجاد تعامل و همکاری بین قوا نظام‌های سیاسی جدید برای جلوگیری از استبداد، عملاً اصل تفکیک قوا را در قانون اساسی خویش پذیرفته‌اند. در جمهوری اسلامی ایران نیز مطابق اصل ۵۷ قانون اساسی تفکیک قوا پذیرفته شده است. طبق این اصل هر چند «این قوا مستقل از یکدیگرند»، اما «زیر نظر ولایت مطلقه‌ی امر و امامت امت» اعمال می‌گردند.

امام جمعه بدره اظهار داشت: کارآمدی ولایت فقیه در تحقق و حفظ دستاوردهای انقلاب اسلامی یکی دیگر از ابعاد کارآمدی آن است، نقش تعیین‌کننده ولیّ فقیه را می‌توان کارآمدی نظام اسلامی در تحقق دستاوردهای بنیادین علمی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی دانست. نقش‌آفرینی ولیّ فقیه در این عرصه‌ها طی سه دهه‌ی اخیر کاملاً ملموس و نمایان است.

وی خاطرنشان ساخت: نقش امام خمینی در ایجاد انقلاب فرهنگی در اوایل دهه‌ی ۶۰ و تلاش برای اسلامی‌سازی دانشگاه‌ها و سیطره‌زدایی از دانش سکولار غربی، ایجاد وحدت حوزه و دانشگاه، تأسیس شورای عالی انقلاب فرهنگی، مدیریت کلان جنگ و دفاع از کشور بسیار بارز بوده است.

وی بیان داشت: در دوران ولایت حضرت آیت‌الله خامنه‌ای نیز این عرصه‌ها فزونی یافته است. به اعتراف کارشناسان، تشویق‌ها و حمایت‌های رهبر معظم انقلاب بوده که موجبات خودکفایی دفاعی کشور را -به رغم تحریم‌های گسترده و پیشرفت‌های خیره‌کننده- در عرصه‌های هوا‌‌فضا، موشک‌های دفاعی، انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای، رشد کشور در مطالعات پزشکی، سلول‌های بنیادی و بسیاری دیگر فراهم آورده است.

خطیب نماز جمعه های بدره تصریح کرد: تعامل ولایت فقیه با مردم و اعتماد متقابل مردم به رهبری در تحولات مختلف سیاسی اجتماعی را می‌توان از مصادیق بارز کارآمدی ولایت فقیه برشمرد. در برهه‌های مهم تاریخی که دشمن در صدد ضربه‌زدن به نظام جمهوری اسلامی و براندازی آن بوده است، حضور مردم در پی فراخوان عمومی ولیّ فقیه، تمامی توطئه‌ها را خنثی کرده است. نقش بی‌بدیل ولیّ فقیه در حل بحران‌های اجتماعی مطابق اصل ۵۷ قانون اساسی اصلاحی ۱۳۶۸، ولیّ فقیه از ولایت مطلقه جهت حل مشکلات نظام اسلامی برخوردار است. خنثی کردن فتنه‌ها ۸۷، ۸۸، ۹۸، ۴۰۱ توصیه به کمک‌های مؤمنانه در حوادث و بلایای طبیعی در دستور به مسؤلان برای رسیدگی سریع به آسیب‌دیدگان نیز جلوه دیگری از این کارآمدی است.


وی گفت: تبیین ابعاد شخصیتی شهدا از رئیس‌جمهور تا دیگر شهدا و سوق دادن جامعه به طرف انتخاب افراد با این ویژگی‌ها و مقام معظم رهبری چقدر در این روزها از ویژگی‌های برجسته شهید جمهور به مسؤل در تراز انقلاب اسلامی بیان می‌کند هم از ویژگی‌های ایشان هم از بی‌مهری هایی که نسبت به ایشان شده ما باید شکرگزار نعمت ولایت فقیه باشیم.

وی بیان داشت: رهبر انقلاب در سالگرد ارتحال امام(ره) با اشاره به تعریف و تمجید از شخصیت و خدمات و تلاش‌های شبانه‌روزی شهید رئیسی بعد از فقدان او در همه مطبوعات و فضای مجازی و از زبان اشخاص و جریان‌های گوناگون، گفتند: «من دلم برای رئیسی سوخت که برخی در زمان حیات او حتی حاضر نبودند یک کلمه از این حرفها بگویند و با وجود مشاهده این برجستگی‌ها، آنها را کتمان و یا حتی وارونه منعکس می‌کردند و او را می‌آزردند که البته او غالباً جوابی به آنها نمی‌داد اما گاهی هم نزد من می‌آمد و مقداری شکایت می‌کرد».
 
 امام جمعه بدره گفت: در دل این بیان رهبری چند نکته مهم وجود دارد؛ جریان بداخلاق همواره مشغول تخریب بوده و آیت الله رئیسی هم علی رغم آزرده شدن اما همواره این موضوع را تحمل می‌کرده و صبوری به خرج می‌داده است. صرفا در بعضی دیدارهای خصوصی با رهبرانقلاب از این بداخلاقی‌ها شکایت می‌کرده است؛ باز آن هم به فرموده رهبری؛ «مقداری».
 
وی یادآور شد: سه موضع گیری رهبرانقلاب درباره مظلومیت آیت الله رئیسی در دو هفته بعد از شهادت ایشان نشان می دهد که مظلومیت این شهید عزیز از نکات برجسته شخصیت او بوده است و همان طور که در صدر مطلب اشاره شد این برجستگی شخصیتی باعث شد تا در اولین واکنش رهبرانقلاب به فقدان رئیس جمهور عزیز و مغتنم، به آن اشاره شود.

حجت الاسلام دانیاری اظهار کرد: من هم به نوبه خود برای کارهای دیگری که دل بسیاری از دلسوزان انقلاب را به دردآورده بود سوخت از جمله؛ از دست مدیران ضعیفی که در بدنه دولت سیزدهم بودند و با کم‌کاری که داشتند مردم را نسبت به شهید جمهور بدبین کرده بودند. مردم هر منطقه کارهایی که در آنجا انجام شده به صورت ملموس می‌بینند به عنوان مثال مردم بدره کارهای بزرگی که شهید رئیسی در مناطق دیگر کشور مثل افتتاح راه‌آهن سنندج بعد از ۱۸سال، فرودگاه سقز۲۷ سال، بيمارستان بزرگ شهریار۳۴ سال، انتقال آب دریا ۷۱۰ کلیومتر از خلیج‌فارس به اصفهان و راه‌اندازی بسیاری از کارخانه‌های تولیدی تعطیل یا نیمه تعطیل مثل هفت تپه شوش که نزدیک به ۶ هزار کارگر دوباره سرکار رفتن را فقط می‌شنوند لمس نمی‌کنند اما مردم بدره بيمارستان نیمه کاره را می‌بینند، افتتاح نیمه کاره ایستگاه پمپاژ زرانگوش را می‌بینند، ظرفیت عظیم سد سیمره و زمین‌های دیم خودشان که هنوز کاری انجام نشده را می‌بینند، نهضت ملی مسکن که بعد از سه سال هنوز کار عملیاتی انجام نشده است.

وی اضافه کرد: مردم نمی‌گویند که یکباره معجزه بشود و همه اینها یکباره درست شود ولی انتظار دارند حداقل یک پروژه از اینها انجام می گرفت دل ما از این جهت برای شهید رئیسی بیشتر سوخت کسی که مخالف شهید رئیسی هست و این برجستگی ها را نگوید انسان ناراحت می‌شود ولی ناراحتی بیشتر از کسانی که خودشان را موافق ایشان می‌دانند ولی بر عکس او عمل می‌کنند.

امام جمعه بدره در ادامه با تسلیت شهادت امام جواد علیه السلام گفت: بیانات رهبر معظم انقلاب در سی و پنجمین سالگرد ارتحال امام راحل(ره) که خیلی مهم بودند عبارت بودند از بخش اول: فلسطین تحلیل حکیمانه حضرت آقا از عملیات طوفان الاقصی توجه دادن افکار عمومی مردم جهان بویژه مسلمانان به اولویت اول یعنی فلسطین وعده فروپاشی شوروی سابق از ناحیه امام خمینی (ره) وعده نابودی رژیم صهیونیستی بخش دوم: حادثه دردناک شهادت شهدای خدمت بیان ویژگی‌های شهدای خدمت به عنوان الگوی مناسب مسؤل انقلابی بخش سوم: انتخابات محور اول و حضور پرشور در انتخابات مکمل بدرقه باشکوه شهدای خدمت محور دوم و رعایت اخلاق انتخاباتی توسط نامزدها در رقابتهای پیش روی انتخاباتی بین نامزدها، اخلاق حاکم باشد؛ بدگویی کردن، تهمت زدن، لجن‌پراکنی کردن، کمکی به پیشرفت کارها نمیکند، به آبروی ملّی هم لطمه میزند. اخلاق مداری در مناظرات از ویژگی‌های برجسته دو دوره قبل ریاست‌جمهوری توسط شهيد رئیسی به نمایش گذاشته شد. تلفیق بین سیاست و اخلاق و محور سوم: انتخاب فردی با ویژگی‌های شهيد رئیسی ثبت نام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری انجام شد برخی‌ها با کارنامه سیاهی که دارند با چه رویی می‌خواهند بر صندلی تلاش کنند که فردی خدوم می‌نشست.

وی با اشاره به فرا رسیدن روز ازدواج به مناسبت پیوند آسمانی حضرت علی علیه السلام و حضرت فاطمه زهرا علیهاالسلام، گفت: ترغیب اسلام به ازدواج آسان ازدواج امیرمؤمنان و حضرت فاطمه(س) ساده اما پر برکت. دستور اسلام به ازدواج است پیامبر اکرم ازدواج را از سنت خود می‌داند النکاح سنتی فمن رغب عن سنتی فلیس منی.

حجت الاسلام دانیاری با تبریک فرا رسیدن هفته محیط زیست از مسئولان استان ایلام بخصوص از نماینده مردم شهرستان بدره در مجلس شورای اسلامی خواست که نسبت به حل مسائل و مشکلات اداره محیط زیست و محیط بانان این شهرستان اهتمام ویژه ای داشته باشند.

مرتبط با جغرافیای ایلام با کلید # #محیط زیست #بدره #ایلام #دانیاری #مردم #سیاسی #انتخابات
ما را دنبال کنید:
+