اشتراک گذاری

نوشته شده در تاریخ: 1403/3/4    کد خبر: 15727559   در دسته بندی استانها نوشته شده توسط نورالله جویا
زمان تقریبی مطالعه: 19  دقیقه

امام جمعه تودشک:

بزرگترین میراث شهید رئیسی، تبیین تراز مدیریت انقلابی بود/انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری بسیار مهم و حساس است

 بزرگترین میراث شهید رئیسی، تبیین تراز مدیریت انقلابی بود/انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری بسیار مهم و حساس است

  امام جمعه تودشک گفت: شهید حجت الاسلام سیدابراهیم رئیسی موفق شد تصویری بسیار امیدبخش در موقف خدمت، در جایگاه ریاست‌جمهوری ارائه کند؛ و میراثی گران‌بهاء برای تراز ، نصاب تازه‌ای را در جایگاه ریاست‌جمهوری به ثبت رساند.

به گزارش رسانه خبری صدای جویا از اصفهان، حجت الاسلام محمدرضا نریمانی در خطبه های این هفته نماز جمعه تودشک با تاکید و توصیه بر رعایت تقوای الهی اظهار کرد: امت ایران اسلامی روزهای سختی را در غم از دست دادن حجت الاسلام سیدابراهیم رئیسی رئیس جمهور شهید کشورمان و همرانش را سپری می کند.


 وی افزود: حجت الاسلام رئیسی هشتمین رئیس‌جمهور کشور و خادم الرضا بود که در روز ولادت امام هشتم، آسمانی شد. اما رئیس جمهور امام رضایی ما، تنها نبود و با جمعی از خدمتگزارانی صدیق مثل شهید حسین امیرعبداللهیان، شهید حجة الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی آل‌هاشم امام جمعه فقید تبریز و شهید مالک رحمتی استاندار آذربایجان شرقی، سردار موسوی و سایر همراهان به محضر امام رضا علیه السلام باریافتند و جمع شهیدان خدمت را نورانی‌تر کردند.

خطیب نماز جمعه های تودشک با اشاره به میراث بزرگ شهید رئیسی، تصریح کرد: شهید حجت الاسلام سیدابراهیم رئیسی موفق شد تصویری بسیار امیدبخش در موقف خدمت، در جایگاه ریاست‌جمهوری ارائه کند؛ و میراثی گران‌بهاء برای تراز ، نصاب تازه‌ای را در جایگاه ریاست‌جمهوری به ثبت رساند.

وی با بیان اینکه بزرگترین میراث شهید رئیسی، تبیین تراز مدیریت انقلابی بود. گفت: شهید رئیسی دارای عیارهای مدیریت انقلابی از جمله؛ ۱. ویژگی‌های معنوی و اخلاقی؛ شهید عزیز ما دارای نصابی بسیار بالا از ویژگی‌های معنوی و اخلاقی یک مدیر در فرهنگ قرآن و عترت بود. ویژگی‌هایی مثل ایمان، اخلاص، توکل، خودسازی، زهد، اخلاق، عفت، امانت، فداکاری، دوری از غرور، امید و شجاعت و در بین ویژگی‌ها، یکی از مهم‌ترین معیارها، زهد و دوری از دنیا است. معیاری که رهبر معظم انقلاب در ابتدای دهه نود در خطبه‌های نماز جمعه از آن به شدت گلایه کردند و فرمودند: «ضعف‌های ما خطرهایی است که در سر راه ماست و در این مدت وجود داشته است و باید بعدها جلوی اینها را بگیریم. اولین ضعف ما، گرایش به دنیاطلبی بود که گریبان بعضی از ماها را گرفت.

 ۲. مهارت‌های مدیریتی؛ رهبر معظم انقلاب در خصوص یکی از این ویژگی‌ها فرمودند: «صداقت و مسئولیت‌پذیری باید در مدیران وجود داشته باشد. هنر یک مدیر این است که مسئولیت‌پذیری داشته باشد.. شهید رئیسی در کنار ویژگی‌های معنوی و اخلاقی، از بُعد دوم مدیریت تراز انقلابی هم بهره‌مند بود. این بُعد، مهارت‌های مدیریتی است و شامل محورهایی است که برای هر مدیری در هر نظام و با هر مرامی لازم است. شرایطی از قبیل سخت‌کوشی، تدبیر، عقلانیت، منطق، ابتکار، اعتماد بنفس، کارآمدی، احساس مسئولیت، دلسوزی، شایسته‌سالاری، سعه‌ی صدر و انتقادپذیری.

 ۳. خصوصیات انقلابی؛ اما مدیریت در تراز انقلاب، علاوه بر این دو عیار (یعنی ویژگی‌های معنوی و اخلاقی و مهارت‌های مدیریتی) باید در بُعد سومی هم موفق باشد و حقا و انصافاً شهید رئیسی در این بُعد هم در اوج بود و شهید رئیسی، تحقق‌بخش وعده‌های صادق مدیریت انقلابی بود.

امام جمعه تودشک به اشاره به فعالیت های اصلی سیدالشهدای خدمت بیان داشت: حدود یک دهه- برهه آخر عمر ۶۳ ساله‌ی شهیدخدمت،آیت‌الله رئیسی بود. دهه آخر عمر شهیدجمهور، نماد و نمای روشن از زندگی این شهید قدرناشناخته است. شهید رئیسی ۹۴ تا ۹۷ خادم‌الرضا علیه السلام شد و از آن تاریخ تا۱۲مردادماه ۱۴۰۰ در مسئولیت قوه قضاییه و از آن تاریخ تا ۳۰ اریبهشت ۱۴۰۳ در سمت خادم جمهور انجام وظیفه کرد و این ۹سال و اندی خدمت در سه سنگر خطیر، ابعاد مختلفی دارد.

وی با بیان اینکه شهید رئیسی عزیز، در کسوت یک روحانی فاضل، سید مومن با سعه صدر، با همت جهادی، با اشراف، شجاعت، صراحت لحجه و صدق و راستی در گفتار و رفتار و کردار، یک عاشق به تمام معنا برای خدمت به مردم بود. ادامه داد: حقیقتا دوست‌دار مردم بود. سفرهای استانی، شهرستانی و حتی روستایی و محلی، و در دیدارهای عمومی، از نقاط نورانی و درخشان کارنامه شهید رئیسی بود، ۴۷ سفر استانی در ۳۳ ماه، آمار حیرت‌آوری برای عالی‌ترین مقام اجرایی کشور است. در این سفرهای پرخیر و برکت هم واقعا مردم برای شهید رئیسی موضوعیت داشت.

حجت الاسلام نریمانی تاکید کرد: خدمت به مردم، گره‌گشایی از کار مردم، شاد کردن دل مردم و پیش بردن امور مردم، واقعا دغدغه شبانه روز این سید آسمانی بود. به بیان زیبا و شیوای رهبر معظم انقلاب در پیام تسلیتشان «برای او صلاح و رضایت مردم که حاکی از رضایت الهی است بر همه چیز ترجیح داشت». شهید رئیسی رضوان الله را در رضایت مردم یافته بود.

وی با بیان اینکه شهید رئیسی، فقط محبوب ملت ایران نبود، او محبوب الملل و محترَم الدُوَل بود. گفت: با خبر شهادت آیت‌الله رئیسی و سایر شهدای خدمت، هفت کشور ترکیه، هند، پاکستان، لبنان، عراق، سوریه و کوبا در کشورهای خود عزای عمومی اعلام کردند و پرچم کشورشان را به حالت نیمه افراشته درآوردند.

امام جمعه تودشک گفت: پاکستان نخستین کشوری بود که در همبستگی با مردم ایران یک روز عزای عمومی اعلام کرد. عراق، هند، ترکیه و کوبا هر کدام یک روز، تاجیکستان ۲ روز و لبنان و سوریه هر کدام، سه روز عزای عمومی اعلام کردند.

وی خاطرنشان ساخت: سبک و سیره عملی رئیس جمهور شهید که به گوهر تقوا، اخلاص، ساده‌زیستی، عدالت‌طلبی، فسادستیزی، توکل به خدا و ولایتمداری مزین است، زیست تراز سبک زندگی و مدیریت علوی را برای آحاد شیفتگان خدمت بی‌منت و صادقانه به ملت معنا بخشید و پرچم ایثار و جان دادن در خیمه ولایت و میدان خدمت را در این سرزمین همچنان برافراشته و راهنمای ایرانیان در آینده پیش رو قرار داده است.

امام جمعه تودشک تصریح کرد: یاد، نام، خاطرات و نقش‌آفرینی‌های الهام‌بخش، حماسی و درس‌آموز سیدالشهدای خدمت در ایفای مسئولیت‌های خطیر و حساس در نظام اسلامی به ویژه طی دوره سه ساله ریاست جمهوری، به مثابه یک مکتب و الگوی مطلوب بایستی همواره زنده بماند و در این صحنه سترگ اصحاب رسانه، شخصیت‌ها و گروه‌های مرجع و تأثیرگذار جامعه بایستی با تبیین و ترویج ابعاد باشکوه شخصیتی ایشان، رسالت خود را به شایستگی ایفا کنند.

وی اضافه کرد: رکن اصلی در شخصیت شهید رئیسی بزرگوار، صداقت بود، انسانی بود زلال، صادق، پاک و نجیب. رهبر انقلاب در پیامشان فرمودند: «برای او صلاح و رضایت مردم که حاکی از رضایت الهی است بر همه چیز ترجیح داشت، از این رو آزردگیهایش از ناسپاسی و طعن برخی بدخواهان، مانع تلاش شبانه روزیش برای پیشرفت و اصلاح امور نمی‌شد»

 حجت الاسلام نریمانی گفت: در شخصیت ایشان بی‌تکلفی، سعه صدر و بردباری، روحیه جهادی و خستگی‌ناپذیری، توکل به خدای متعال و ارتباط معنوی با ساحت قدس اولیاء خدا، حضرت بقیه الله اعظم ارواحنا فدا کاملا مشهود بود.

وی ادامه داد: ایام خدمت شهید رئیسی در آستان قدس رضوی به عنوان خادم اول آستان قدس حضرت امام رضا علیه الصلاه و السلام، به او کمک کرد که این ارتفاع معنوی و شخصیتی را به‌دست بیاورد. به طوری که مردم ایران و جهان، شهید رئیسی را در قامت یک شخصیت شجاع و در عین حال، خردمند و بسیار با محبت می‌دیدند.

خطیب نماز جمعه های تودشک یادآور شد: بعد از امید، تلاش بی‌وقفه و خستگی‌ناپذیری شهید رئیسی بسیار برجسته بود. همچنان‌که رهبر عزیزمان فرمودند: «رئیسی عزیز خستگی نمی‌شناخت». شهید رئیسی به‌خاطر آن امید و امید وافری که در قلب امام رضایی خود داشت، هیچ خستگی را نمی‌پذیرفت و نمی‌شناخت. خستگی‌ناپذیر بود، روحیه جهادی، بی‌قرار خدمت و در پیگیری امور کشور جدی بودند و واقعا صبر و شکیبایی شهید رئیسی در آن فضای مناظراتی، نشانه حُریت، مروت، فتوت و جوانمردی وی بود.

وی ادامه داد: شهید رئیسی، رجایی‌گونه نشان داد که این جایگاه، در موقعیت و در روابط او هیچ تأثیری نگذاشته است؛ بلکه او متواضع‌تر و صمیمی‌تر شده بود. شخصیتی بسیار قوی، فعال، بانشاط و سرشار از امید که احساس می‌کرد مسائل کشور به سرپنجه تدبیر ایرانی و همراه با یارانی که خیلی از آنان را از بین جوانان مؤمن و انقلابی انتخاب کرده بود، می‌تواند کار را به سرمنزل مقصود ببرد. جمهوری که شهید جمهور شد. به تعبیر سیدشهیدان اهل قلم، "شهداء از دست نمی‌روند، به‌دست می‌آیند؛ شهدا سرمایه‌اند". برکت وجودی این شهید سعید و عزیز، برای ملت ایران بیش از پیش خواهد بود.

حجت الاسلام نریمانی بیان داشت: در این سفر آسمانی، شخصیت‌های بزرگ و عزیز دیگری هم بودند. از جمله شهید حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدمحمدعلی آل هاشم. شهید آل‌هاشم هم در جایگاه امامت جمعه، برای شبکه امامت نصاب آوردند. روحانی‌ای خدوم، مردمی، دوست‌داشتنی، فعال، مخصوصا اهل ارتباط با همه اقشار جامعه؛ آن هم ارتباط تربیتی. شهید آل‌هاشم از این جهت زبان‌زد بود. همچنین شهید امیرعبدالهیان وزیر خارجه انقلابی و جهادی، مرد میدان و دیپلماسی، مرد آشنا با جهاد دیپلماسی، رادمرد آشنا با زبان دنیا، مرد مستکبرستیز و مستضعف‌نواز، حامی مظلومان جبهه مقاومت، راسخ و نامرعوب در برابر زیاده‌خواهان اروپایی و آمریکایی. این شهید خوش‌قد و بالای ما، بلندی و فرازمندی قد و قامت ایران و ایرانی را در بین ملت‌ها و کشورها به خوبی نشان داد و توانست جایگاه جمهوری اسلامی را در تراز واقعی‌اش به منصه ظهور برساند. به‌ویژه در این سال‌ها و حوادث اخیر، پیام انقلاب اسلامی را صادر کند و برای کشور ما مایه شرف و عزت شد. از این سردار دیپلماسی، عطر سردار مقاومت شهید حاج قاسم سلیمانی استشمام می‌شد.

وی خاطرنشان ساخت: اقتصاد ایران در دوران ریاست جمهوری آیت‌الله رئیسی، موفقیت‌های بزرگی در حوزه‌های کلان به‌دست آورد. نتیجه این اقدامات، جهش شاخص‌های کلان اقتصادی است.(نصاب جدید در تولید انرژی، کاهش نقدینگی، مهار شتاب تورم، عبور از رکود و بازگشت به رشد، مهار بازار ارز، کاهش بیکاری و خودکفایی گندم نان، وعده‌ای که به نهضت تبدیل شد، توزیع ۱۴۲ میلیون بسته غذایی به ۶۰ میلیون نفر، پرتاب ماهواره؛ از رکود تا رکورد )

امام جمعه تودشک گفت: دولت رئیسی با اولویت دادن اصلاحات بنیادی بر اقدامات مقطعی و کوتاه مدت؛ به فرموده رهبر انقلاب، فردای کشور را فدای امروز نکرد و در ثبات‌بخشی به امروز اقتصاد هم موفقیت نسبی به‌دست آورد که اگر عمر خدمتش ادامه می‌یافت به موفقیت کامل می‌رسید.

 وی نگاهی به مجاهدت «سلیمانی دیپلماسی» ایران؛ شهید دکتر حسین امیرعبداللهیان و درخشش در حوزه سیاست خارجی افزود: از جمله می توان به عضویت ایران در شانگ‌های، عضویت ایران در «بریکس»، ورود ایران به عنوان بازیگری مهم به اوراسیا، ترمیم روابط با برخی کشور‌های عربی و آفریقایی، دریافت بدهی قدیمی از انگلیس، شکست حصار تحریم نفت ایران، ۷ماه دفاع فعال از مردم مقتدر و مظلوم غزه، وعده صادق» هیمنه اسرائیل را شکست، گسترش روابط ایران و روسیه و توجه به همسایه‌گرایی و دیپلماسی منطقه‌ای اشاره کرد.

 حجت الاسلام نریمانی ادامه داد: مقاومت اسلامی حزب‌الله لبنان برای نخستین‌بار یک پایگاه نظامی رژیم صهیونیستی را با موشک‌های «اس ۵» هدف قرار داد. رسانه‌های رژیم صهیونیستی پس از این عملیات اذعان کردند که حزب‌الله برای نخستین‌بار از پهپادهای مجهز به موشک هوا به زمین «اس ۵» در حمله به پایگاه المطله استفاده کرده است.

وی یادآور شد: «اس ۵» یک موشک غیر هدایت‌شونده ۵۵ میلی‌متری است که جنگنده‌ها و بالگردها برای حمله به اهداف خود از آن استفاده می‌کنند. این موشک با سوخت جامد کار می‌کند و کلاهک جنگی آن به‌شدت انفجاری است.

امام جمعه تودشک اظهار کرد: حضور گسترده و باشکوه مردم مومن و شهیدپرور ایران اسلامی در آیین بدرقه پیکر‌های پاک شهدای خدمت بار دیگر جلوه‌ای از ایمان و همبستگی مردم نجیب در دفاع از انقلاب اسلامی و آرمان‌های والای امام و شهیدان را به نمایش گذاشت. این حضور باشکوه حاوی این پیام روشن بود که مردم قدردانِ خادمان مخلص و صادق خود هستند و با تمام وجود در راستای اعتلای این نظام مقدس الهی همیشه در میدان حاضر بوده و خواب شوم جدایی این ملت از خادمان خود در نظام اسلامی تعبیر نخواهد شد.

وی در پایان با توجه به شهادت رئیس جمهور کشورمان و برگزاری انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری در هشتم تیرماه امسال برای انتخاب نهمین رئیس جمهور، تاکید کرد: انتخابات پیش رو با توجه به فرصت اندکی که وجود دارد، از همه جهات بسیار حساس و مهم است و باید تمام تلاش خود را در راستای افزایش مشارکت و معرفی فرد اصلح با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری استفاده نماییم تا دشمنان داخلی و خارجی نتواند به اهداف شیطانی خود دست پیدا کنند.

 

مرتبط با جغرافیای اصفهان با کلید # #دولت #مردم #رئیسی #شهادت #خدمت #انتخابات
ما را دنبال کنید:
+